Leading Distributor / Channel Partner of mobilgrease xhp 460 series, mobil vactra oil numbered series, mobil shc polyrex series, mobil eal arctic series, mobil polyrex em series and mobilux ep series from Chennai.
₹ 567 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Brand | Mobil |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Grease |
| Packaging Type | Bucket |
| Shelf Life | 5 Years |
Minimum order quantity: 16 Kg
₹ 145 / Litre Get Latest Price
| Packaging Sizes | 1 kg |
| Packaging Type | Drum / Bucket |
| Pack Sizes LT/KG | Available in both 20 Ltr and 208 Ltr options |
| Grade | Vactra 2, Vactra 4 |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Mobil |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1950 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Thickener Type | Lithium Complex |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Gel |
| Synthetic | Yes |
| Packaging Type | Bag |
| Pack Sizes LT/KG | Barrel |
| Synthetic greases designed to improve productivity by solving high temperature lubrication problems in general & food processing industries Our Mobil SHC Polyrex™ Series greases are designed to offer high-temperature performance, excellent water resistance and balanced wear protection for a wide variety of industrial and food processing applications. Built with advanced polyurea thickener technology and synthetic base oils, these greases are NSF H1 registered for incidental food contact, assisting in HACCP facility programs, and making them particularly valuable for use in the food and beverage industry. |
₹ 2150 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 5 kg |
| Thickener Type | Li Complex |
| Usage/Application | Household |
| Synthetic | Yes |
| Pack Sizes LT/KG | Barrel |
₹ 950 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 20 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Grease |
| Synthetic | Yes |
| Packaging Type | Bucket |
| Pack Sizes LT/KG | Drum, Bucket, Barrel |
| Polyurea thickened grease. Recommended for electric motor bearings and sealed-for-life bearings. Also for low noise sensitive environments.. |
Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Usage/Application | Household |
| Pack Sizes LT/KG | Barrel |
| Form | Gel |
| Brand | Indian Oil |
| Country of Origin | Made in India |
G Balaji (Director)
GF Impex Pvt. Ltd.
Ground Floor, No-16, Adhinath Trade Compex Jawaharlal Nehru Road, Madhavaram
Chennai - 600060, Tamil Nadu, India