Providing you the best range of hd injection granules and ldpe granules with effective & timely delivery.
₹ 154 / Kg Get Latest Price
| Grade | Moulding / Injection |
| Color | Natural - Virgin |
| Material Source | Virgin |
| Application | Crates / Furniture, Drums / Barrels, Bottles / Jars, Pipes / Fittings, Houseware / Toys |
| Melt Flow Index (MFI) | Medium (1-10 MFI) |
| Pack Size | 25 kg |
| Pack Type | PP Bag |
| Form | Granules / Pellets |
| Packaging Type | 25 kg Bag |
| MFI | 8 / 20 |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Source | Virgin |
| Melt Flow Index (MFI) | 4.0 g/10min |
| Color | Natural - Virgin |
| Application | Film Extrusion, Injection Molding |
| Brand | Reliance |
| Pack Type | PP Bag |
| Material | LDPE |
| Density | 0.922 g/cm³ |
| Form | Granules |
| Additives | Slip |
| Pack Size | 25 kg |
| Grade | L705, 1070LA70, 16MA400, 24FS040, etc. |
Minimum order quantity: 500 Kg
G Balaji (Director)
GF Impex Pvt. Ltd.
Ground Floor, No-16, Adhinath Trade Compex Jawaharlal Nehru Road, Madhavaram
Chennai - 600060, Tamil Nadu, India