Leading Distributor / Channel Partner of lldpe virgin granules, ll roto granules and lldpe plastic granules from Chennai.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Application | Blow Moulding, Rotomoulding, Blown Film, Injection Moulding, Pipe Extrusion |
| Grade | Virgin |
| MFI | 3 g/10 min |
| Packaging Size | 25KG |
| Density | 0.918 g/cc |
| Usage/Application | Plastic Industry |
| Packaging Type | BAG |
| Color | Natural |
| Physical State | Solid Granules |
| Melt Flow Index | 1 MFI to 50 MFI |
| Brand | Reliance, IOCL, GAIL, HMEL |
| Form | Granules |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 104 / Kg Get Latest Price
| MFI | 4.80 |
| Application | Overhead water tanks & Loft tanks, Septic & Chemical storage tanks, Toys & Furniture |
| Grade | 042R35A, 36RA045, 36RA045UV, 73005T, 73005TU, 73204T, R35A042, R36A050UA, R38A040IA, TR3804 |
| Color | Natural - Virgin |
| Pack Type | PP Bag |
| Pack Size | 25 kg |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Application | Injection Moulding |
| Grade | Virgin |
| MFI | 50 MFI |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | Natural |
| Brand | IOCL |
G Balaji (Director)
GF Impex Pvt. Ltd.
Ground Floor, No-16, Adhinath Trade Compex Jawaharlal Nehru Road, Madhavaram
Chennai - 600060, Tamil Nadu, India