Our range of products include pp icp granules and pp rcp blow granules.
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Color | Natural - Virgin |
| Grade | 3030MG, MI3530, D120MA, 3650MN, 4080MA, C080MA, 3120MA, B120MA, 3400MN, 5120MG |
| Melt Flow Index | 3 g/10 min |
| Usage | Automotive Parts, Crates, Toys, Storage Containers, Moulded Furniture, Caps and Closures, Industrial Parts, Household Items |
| Density | 0.900 g/cm³ |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Virgin |
| Fillers | Unfilled |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| MFI | 3 to 65 |
| Application | Extrusion coating, appliance parts, house wares, compounding |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 108 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Natural - Virgin |
| Application | Blow molded articles, Sheets/Thermofomed products, ISBM Products. Bottles for FMCG |
| MFI | 1.9 |
| Grade | 2020EC, SR20NC, B202S, ER02N |
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Color | Natural - Virgin |
| Pack Type | PP Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | 3 / 8 / 10 / 11/ 12 / 40 /55 / 65 |
G Balaji (Director)
GF Impex Pvt. Ltd.
Ground Floor, No-16, Adhinath Trade Compex Jawaharlal Nehru Road, Madhavaram
Chennai - 600060, Tamil Nadu, India